orient.mysteria.cz

.: menu :.

home

vodní dýmky
tabáky
čaje
čajovny
orientální kuchyně
fotky
bazar
víte že ...
odkazy
kontakty
návštěvní kniha
  


Čínské lisované čaje


Jedná se o čaje různých druhů vytvarovaných, či slisovaných do celé řady tvarů. Podávají se ve skleněném nádobí, pro pozorování jejich "rozkvétání". V prodeji se označují jako rozety, mutany ( květiny – chryzantény či pivoňky ) nebo mořské sasanky. Také se mohou nazývat podle ovoce nebo předmětu, které po rozvinutí lístky připomínají, nebo podle tvaru v suchém stavu ( švestka, kulička, jahoda ). Tyto čaje se zalévají vodou teplou pouze 65 stupňů Celsia.

.: Green Chrysantheum ( Green Peony – Zelená pivoňka ) :.
Jedná se o listy zeleného čaje z provincie Fu-ťien, jež jsou svázány do plochého svazečku či rozety. Po zalití vodou získají tvar a barvu zelené chryzantény.

.: Green Lychee ( Zelené Liči ) :.

Listy tohoto čaje jsou svázány až u řapíků, poskládány tak, aby se překrývali, a mírně zatočeny dovnitř, takže mají krásný kulovitý tvar připomínající ovoce zvané Liči. Po zalití se listy rozvinou a zmohutní.

.: Green Plum ( Spring Plum – Zelená nebo jarní švestka ) :.
Špičky tlustých čajových listů jsou odříznuty, takže tvoří jakýsi plochý kotouč. Po zalití kotouč zmohutní do tvaru švestky nebo kuličky. Listy pocházejí z provincie Fu-ťien.

.: Green Tuo Cha ( Green bowl tea – Čaj zelená miska ) :.
Určitá forma tabulkového či cihličkového čaje, vyrobeného z poměrně drobných lístků. Lístky jsou slisovány a vytvarovány do tvaru misky. Čaj Zelená miska se podobá čaji Jasmine Hummingbird's Nest, ale nevydává jasmínovou vůni. Lze jej zalít vícekrát, výsledný nápoj má jemnou, nevtíravou chuť a výraznou kouřovou příchuť charakteristickou pro čaje z provincie Jun-nan.
[ Tchuo-čcha ]

.: Tuancha ( Čajové kuličky ) :.
Tyto čajové kuličky se zhotovují v různých velikostech, přičemž nejmenší se podobají míčkům na stolní tenis.
[ Tchuan-čcha ]
 

© 2004 - 2005 misa&tomek

info@orient.mysteria.cz